Home / İncelemeler / Elektronik El Freni Yüksek Hızda Çekilirse Ne Olur?

Elektronik El Freni Yüksek Hızda Çekilirse Ne Olur?

Elektronik el freni yüksek hızda çekilirse ne olur?

elektronik fren sistemi

Hemen hemen hepimizin aklına gelmiştir ‘Elektronik el freni yüksek hızda çekilirse ne olur?’. Sizler için bu konuyu araştırdık ve yapılan bir deneyi sizlerle paylaşalım dedik.

Chris Harris ve Rory Reid’i de yanına alarak, bir Volkswagen Golf R ile elektronik el freni konusunda bir deneme yapmaya karar vermiş.

Yapılan ilk deneme, otoban hız sınırlarında giderken elektronik el freninin çekilmesi durumunda ne olacağını gözlemlemek. Çünkü araç hareket halindeyken araçtaki bir çocuğun hatta bir yetişkinin yanlışlıkla bu tuşu çekme olasılığı gerçek olabilir. Chris Harris, otoban hız sınırlarında deneme yapacaklarını söylerken 193 km/s hızla gidiyor ve bu esnada Rory Reid da kendisine, “Aracı Almanya’nın otoban hızına göre ayarladın sanırım.” diyerek güzel bir espri yapıyor.Ardından bu yüksek hızda çekilen elektronik el freni, aracı yavaş yavaş tamamen durağan hale getiriyor. Chris Harris burada büyük bir hayal kırıklığına uğruyor. Çünkü Harris daha aksiyonlu bir sonuç bekliyordu.

elektronik el freni

İkinci deneme ise el freni ile aracı kaydırarak döndürme şeklinde . Burda da bir miktar hız kazanıp aracı elektronik el freniyle döndürmeye çalışan Harris, bir kez daha hayal kırıklığı yaşamış. Çünkü aracın arkasını hiçbir şekilde kaydırmayı başaramamıştır.

Yapılan bir araştırmaya göre, yeni üretilen otomobillerin sadece %37’si standart el frenine sahip şekilde üretiliyor. İlerleyen zamanlarda bu oranın daha da düşeceği kesin denilebilir. YouTube videosunun altındaki yorumlardan görüleceği üzere de otomobil sürmekten büyük haz duyan insanlar ise bu durumdan son derece şikayetçi.

 

Sizler için deney videosunun aşağıya ekliyoruz.

 

 

 

About Otomobil Uzmanı

Check Also

mitsubishi L200

2019 Yeni Mitsubishi L200

Üretimi 1978 yılında başlayan Mitsubishi L200 kendini yeniledi. Yeni kasasıyla 2019 yeni Mitsubishi L200 yavaştan sesini duyurmaya başladı. Mitsubishi …

Bir cevap yazın