HAVA SOĞUTMALI İLE SU SOĞUTMALI MOTORUN FARKI


1

Türkiye’de pek kullanılmasa da otomotiv teknolojileri arasında hava soğutmalı motor var. Peki, bu motorun su soğutmalı motordan farkı ne?

Araçlarda hava ve su olarak iki farklı motor soğutma sistemi kullanılıyor. Bu üreticinin tercihi olmakla birlikte otomotiv endüstrisinde hava soğutmalı motor pek tercih edilmiyor.

Öte yandan hava soğutmalı motorlarda radyatör ve su pompası gibi malzemeler bulunmadığından hafiftir. Bununla birlikte, özellikle yüksek performanslı hava soğutmalı motorlar, sıcak ülkelerde kullanılıyorsa özel alaşımlar gerekir. Bu da fazladan mali yük anlamına geliyor.

O meşhur kaplumbağalar, yani Volkswagen Beetle, adeta hava soğutmalı motorlarla özdeşleşen bir modeldi. Belirtilene göre, Kuzey ülkelerinde uzun yıllar görev yaptılar. Yine Porsche’nin birçok modelinde 1962’den 1998’e kadar hava soğutmalı motorlar kullanıldı. Ancak emisyon kurallarının sıkılaşması ve motorların eskiye göre daha yüksek ısılarda çalışması, Alman markayı su soğutmalı motora yönlendirdi.

Sonuç olarak; hava soğutmalı motor ile su soğutmalı motorun çalışma prensibi aynı. Hangi sistemi kullanacakları ise markaların tercihi.

Bu sistem kuzey ülkelerinde, yani soğuk bölgelerde başarılı oldu.

HAVA SOĞUTMALI MOTORDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ayrıca uzun yolda veya sıcak havalarda hava soğutmalı bir motorun aniden stop edilmemesi gerekiyor. Motor yaklaşık beş dakika rölanti devrinde çalışarak kendisini soğutması tavsiye ediliyor.

Hava soğutmalı motorlarda bir diğer önemli konu ise motor yağının özellikleri. Bu motorlarda yüksek yağ harareti oluşuyor. Dolayısıyla motor yağının iyi soğuması ve motorun sıcaklığının kontrol edilmesi gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
3
omg
win win
3
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir