Home / Kategorisiz / Parçaları üç boyutlu yazıcıdan üretilen ilk elektrikli otomobil “LSEV”

Parçaları üç boyutlu yazıcıdan üretilen ilk elektrikli otomobil “LSEV”

İlk 3D seri üretim yapılacak olan elektrikli araba LSEV, 2019’da piyasada

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi, birçok alanda kendisini göstermeye başladı. Dev firmalar üç boyutlu yazıcıyla endüstriyel parçalar üretiyor ve sistemin büyük kolaylıklar getirdiğini açıklıyor. LSEV, dünyanın neredeyse bütün parçaları üç boyutlu yazıcıdan üretilen ilk elektrikli otomobili olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 

3D teknoloji üreten Polymaker ve İtalyan araç üreticisi XEV ortaklığında konsept olarak çalışılan elektrikli araba LSEV, 2019 yılında seri üretime geçiyor. Sadece 450 kg olan araçta klasik yöntemlerden farklı olarak 2000 yerine 57 plastik parça bulunuyor ve maliyeti de yüzde 70 düşürülmüş oluyor. Şasi, koltuklar ve camları hariç tüm görünür parçaları üç boyutlu yazıcı sistemleriyle üretiliyor ve oldukça dikkat çekici görünüyor. Bu sayede sadece 12 ay içerisinde (Normal bir araç 3-5 arası sürüyor) sürüşe hazır halde tasarlanabilen otomobil, kompakt tasarımıyla yoğun şehir hayatına çok uygun duruyor.  LSEV, şimdiden sadece Avrupa’da 7 bin kadar ön sipariş almış durumda. Tek şarjla 150 km yol yapabilen araç, saatte 69 km hıza çıkabiliyor. Otomobil direkt şehir içi kullanımlara odaklanıyor ve yoğun şehir hayatına kolaylık sağlıyor.

[Best_Wordpress_Gallery id=”22″ gal_title=”LSEV”]

XEV CEO’su Stanley Lu Açıkladı

3D yazıcı teknolojisinin süreçler için büyük kolaylık sağladığını söylerken şöyle bir açıklamada bulunuyor; “Özetlemek gerekirse, sadece müşterilerimiz için değil araç geliştirme sürecinde tüm halkın katılımını sağlayabildiği için yaratıcılık özgürlüğü veriyor. Endüstriyel araç üretimide değiştirilebilir. Fabrika kurma maliyeti çok daha aza indirgenecek. Sadece araçlar için değil diğer projelerin gerçekleşebilmesi için en verimli yöntemi yarattık.”

LSEV 2019 yılının yarısında seri üretime başlanmış olucak. Seri üretim konusunda dünyada bir ilke imza attan ikili, aracın fiyatını ise 7.500 dolar olarak açıkladı.

About Otomobil Habercisi

Check Also

2018’İN EN PAHALI 10 OTOMOBİLİ

Bir zamanlar yalnızca ulaşım aracı olarak kullanılan otomobiller de bugün daha farklı özellikler aranmakta. Konfor, …

Bir cevap yazın