Home / Haber / Volkswagen’den Şok Karar!

Volkswagen’den Şok Karar!

Volkswagen’den şok karar!

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Volkswagen tamamen elektrikli araçlar üretme kararı aldı.

 

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in Strateji Müdürü Michael Jost, Handelsbaltt otomotiv zirvesinde katılımcılara, son nesil benzinli araçları 2026’da üreteceklerini ve bu tarihten sonra elektrikli araçlara odaklanacaklarını belirtti.

Volkswagen 2026’dan sonra fosil yakıtla çalışan araba üretmeyecek. Çevre dostu olmak niyetiyle yola çıkan firmanın imajı, 2015 yılında araçların dizel salınım testlerinde hile yapmasıyla zarar görmüştü. Bu olaydan sonra şirket milyarlarca dolar ceza ödemiş ve basında adı sürekli hile haberleri ile anılmıştı. 

2017 Kasım ayında şirket elektrikli ve hibrit araçlara 40 milyar Dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Şirket bu sayede 2025’te elektrikli ulaşımda lider olmak istiyor. Şu an Volkswagen e-Golf dışında tamamen elektrikli başka bir araç üretmiyor. Ancak şirket yeni elektrikli araçlar için çalışmaya başladı. Bu araçların da 2020’de satışa sunulması planlanıyor.

Volkswagen gibi bir şirketin çevre dostu teknolojileri hızla benimsemesi dünyanın yararına olacaktır. Tüm bu girişimler bir halkla ilişkiler çalışması olsa da neticede yollarda daha fazla elektrikli araç olması, karbon salınımının azalması anlamına geleceğinden, sonuçta kazanan doğa ve insanlık olacak.

 

About Otomobil Uzmanı

Check Also

Yerli Üretim Skoda ve Seat Geliyor

Alman otomobil devi Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye’ye kuracak. Ankara’da yapılan görüşmelerin sonrasında alınan bu kararın …

Bir cevap yazın