Home / Kategorisiz / Yerli Otomobilde Son Gelişme

Yerli Otomobilde Son Gelişme

Yerli otomobilde son gelişme

TAYSAD’ın (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği)  40. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Yerli marka otomobilimiz; yerli tedarik sanayimize de çok büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye’nin yerli otomobili, Türk otomotiv sektörüne sıçrama yaptıracaktır” dedi. Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB) gerçekleştirilen toplantıya Özlü’nün yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca da hazır bulundu.

yerli otomobil

Toplantıda konuşan Bakan Özlü, “Teknolojiye liderlik etmek, kalkınmaya liderlik etmek demektir. Nitekim, Türk otomotiv sektörü; tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, kalkınmaya öncülük eden sektörlerimizin başında gelmektedir. Demir-çelik, plastik, dokuma, cam, boya, elektronik, yedek parça, tamir, sigorta gibi birçok sektör; otomotivle etkileşim halindedir. Birçok sektör, otomotiv sanayisinin yörüngesinde hayat bulmaktadır. Sanayileşmiş ülkelerin birçoğunda, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalar, ülkelerin en büyük şirketleridir. Sektör, aynı zamanda üretim ve ihracat gibi temel ekonomik göstergeler bakımından, ülkemiz için hayati öneme sahiptir” dedi.

Özlü, “Ülkemizin toplam ihracatı içinde, en büyük pay otomotiv sektörüne aittir” diyen Bakan Özlü, “Türk otomotiv sektörü; 2017 yılını rekor bir ihracat rakamı ile kapatmıştır. Son 12 yıldır, ülkemizin ihracat şampiyonu, otomotiv sektörümüzdür. 2017 yılında elde edilen, yaklaşık 29 milyar dolarlık ihracat; Türk sanayisi için gurur vericidir. Bizleri son derece memnun eden bir diğer husus ise; ürettiğimiz araçların yüzde 80’ini ihraç ediyor olmamızdır. Türk Otomotiv sektörünün, 2018 yılında, yeni bir ihracat rekoruna imza atacağına, yürekten inanıyoruz” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

yerli otomobil

Yerli otomobilin CEO’su belli mi?

Yerli otomobilde CEO’nun ‘kesinlikle’ Türk olacağını kaydeden Özlü, “Bu arkadaşımızın küresel pazarları çok iyi bilmesi lazım. Küresel bir başarı hedefliyoruz. Ama şartımız Türk olsun. 15 aday bulduk. 3 isim kaldı. Onlarla görüştük. Martta CEO konusunda karar verilecek. Nisanda da şirketi kuracağız” diye konuştu.

Tesislerden Biri Ceyhan’da Olacak

yerli otomobil

Tesislerden birini Ceyhan’da düşündüklerini de kaydeden Özlü şunları söyledi: “Bin 341 hektar orası. 21 hektar kaldı sorunlu. Petrokimya kümelenmesi için çok uygun. Bir yer daha var. Kuzey İzmir. Bergama tarafına doğru bir alan bulmaya çalışıyoruz. Bandırma-Çanakkale arasında bu işi yapmak isteyen girişimciler de var. Bu petrokimya kümelenmesini çok önemsiyoruz… Singapurlular gibi denizi dolduracağız. Batı Karadeniz’de Filyos endüstri bölgesi. Kuzey Ege ve Doğu Akdeniz ile birlikte toplam 5 bölge. 10 yılda bunu yapabilirsek, 150 milyar dolar bir ciro hedefliyoruz.”

Bakan Özlü, petrol üretmeyen Singapur’un Jurong Adası’nda kurduğu dev petrokimya tesisi ile yılda 66 milyar dolar ciro yaptığına dikkat çekerek “Türkiye’nin sıçrama yapmasını istiyoruz” dedi.

About Otomobil Uzmanı

Check Also

2018’İN EN PAHALI 10 OTOMOBİLİ

Bir zamanlar yalnızca ulaşım aracı olarak kullanılan otomobiller de bugün daha farklı özellikler aranmakta. Konfor, …

Bir cevap yazın