Home / Haber / Aman Dikkat! Cezası 1250 TL

Aman Dikkat! Cezası 1250 TL

2019’da çevre kirliliğini önlemeye yönelik  araç sahiplerini yakından ilgilendiren çarpıcı bir düzenlemeye imza atılacak. Bu düzenlemeyle sadece egzoz muayenesi yaptırmayana değil, hileli yöntemlerle muayeneyi geçenlere de ceza yağacak. Egzoz muayenesi yaptırmayana 1.250 TL, bu yolla çevreyi kirleten araç sahiplerine 2.500 TL ceza uygulanacak. Milyonlarca araç sahibine 23.5 milyar lira ceza verilmesi bekleniyor.

egzoz muayenesi geçemeyenler

23.5 MİLYAR TL CEZA KESİLECEK

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre Türkiye’deki 22 milyon aracın 6.3 milyonu egzoz muayenesi yaptırmamış, trafik ve çevre standartlarına aykırı olarak yollarda. Bu araçlara, muayene yaptırmadığı takdirde, üstelik bir de çevreyi kirletiyorsa, kesilecek toplam ceza tutarı 23.5 milyar lirayı bulacak. Kesilecek olan cezalarda kamu, özel ayrımına bakılmayacak.

TESTİ HİLEYLE GEÇİYORLAR

Konuyla ilgili ceza düzenlemesini içeren teklifte, önemli tespitlerde yer alıyor. Buna göre, egzoz emisyon ölçümlerinde emisyon kontrol sistemi çalışmayan araçlar bu sistemleri ölçüm öncesinde düşük bedelle kiralayarak testi geçip, daha sonra bu sistemleri tekrar söküyorlar. 1 veya 2 yıllık ölçüm geçerliliği bulunan bu taşıtlar, ölçüm geçerlilik tarihine kadar yüksek emisyonlara sebebiyet veriyorlar. Egzoz ölçümü yaptıranlar kontrolü geçemediklerinde idari para cezası uygulanacak. 2019 yılıyla birlikte bu cezaların tutarı enflasyon güncellemesi sonrası daha da yükselecek.

About Otomobil Uzmanı

Check Also

İlyas Salman’ın Sarı kızı: Anıt mezar W116

Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü romanından uyarlanan ve İlyas Salman’ın oynadığı Sarı Mercedes filmini bir …

Bir cevap yazın