Home / İncelemeler / Araba Motorunun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Araba Motorunun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Araba Motorunun Yağ Yakıp Yakmadığı Nasıl Anlarız?

Araç motorunun daha iyi performans sağlaması için yağ olmazsa olmaz bir sıvıdır. Özellikle motor yağının sürekli olarak değiştirilmesi motorun ömrünün uzamasını sağladığı gibi daha etkili çalışmasını sağlamaktadır . Önerilen bakım süresi 10 Bin KM’de bir motor yağının değiştirilmesidir. Motor içerisinde bulunan parçaların aşınmasının önüne geçecek olan yağ aynı zamanda motorda meydana gelecek olan hararetinde önüne geçmektedir. Araç kullanıcılarına önerimiz araçlarınızın motor yağlarını her 10 Bin KM’de bir değiştirerek motorunuzun daha uzun soluklu bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.arac yagı

Motorun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Motor içerisinde bulunan pistonlar zaman içerisinde motorun altında bulunan yağın üst tabakalara kadar çıkmasına neden olur. Pistonların üst kısmında yer alan yakıt ve hava karışımının içerisinde dahil olan yağ  yanarak motor yağının yanmasına neden olmaktadır.

Eğer araçta devamlı olarak bir yağ eksilmesi meydana geliyorsa, aracınızın motoru yağ yakıyor demektir. Aynı zamanda motorun yağ yaktığını anlamanın bir diğer yolu da araçtan çıkan egzoz dumanın rengine bakmaktır. Aracın egzozundan eğer mavi renkli bir duman çıkıyorsa aracınızın motor kısmında bulunan yağ pistonlardan yukarıya çıkarak artık yanıyor demektir. Bunun dışında motor yağı koyduğumuz kapağı açarak da bunu anlayabiliriz. Açılanmotor yağı kapağından hava geliyorsa bu da aracın motor yağını yaktığını gösteren bir belirtidir. Bu durum karşısında yapmanız gereken aracın pistonlarını kontrol ettirmek olacaktır. Aksi durumda araçta ileriye dönük olarak ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Motoru durdurduktan sonra aracı düz bir zemine çekerek burada yağ kontrolü yapmak gerekir. Yapılan bu kontrolleri farklı günlerde yaparak aracın yağ yakıp yakmadığının kontrolünü rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 

About Otomobil Habercisi

Check Also

mitsubishi L200

2019 Yeni Mitsubishi L200

Üretimi 1978 yılında başlayan Mitsubishi L200 kendini yeniledi. Yeni kasasıyla 2019 yeni Mitsubishi L200 yavaştan sesini duyurmaya başladı. Mitsubishi …

Bir cevap yazın