Home / Teknik Bilgiler / Araba neden çekişten düşer ?

Araba neden çekişten düşer ?

Araç sahiplerinin canını sıkan en önemli problemlerden biri de arabanın çekişten düşmesi. Bunun sebebi mekanik aksamdan da olabilir kullanıcı kaynaklı da…

Aracın çekişten düştüğünü düz yolda anlamak pek kolay olmasa da, sürücüler yokuşta çekiş kaybını kolaylıkla anlayabilir. Bu moral bozan bir durum olmakla beraber, sorun sizden kaynaklanıyorsa çözümü kolay. Eğer teknik bir problem oluştuysa bunu anlamanın da bir yolu bulunuyor.

İNSAN KAYNAKLI SEBEPLER

Sürücüden kaynaklanan çekiş kaybı sorunlarında akla ilk gelen yakıt değişimi. Her zaman aldığınız yerden değil de başka yerden yakıt aldıysanız ya da akaryakıt markanızı değiştirdiyseniz araç çekişten düşebilir. Çünkü markadan markaya yakıt değerleri değişiklik gösterebildiği gibi yakıtta hile yapan istasyonlar da mevcut. Zira EPDK sık sık çeşitli istasyonlara yüklü miktarda ceza kesiyor.

Very muddy off road car

Sürücüden kaynaklanan bir diğer sorun ise bakımların zamanında yapılmamış olması. Zamanında değiş yağ ve filtreler aracı çekişten düşürür. Hele ki bakım zamanlarına hiç dikkat etmeyenlerdenseniz, aracınızı satarken ekspertizde üzülürsünüz. ‘Dyno’ya girdiğinizde motorun geçmişinden kalan ömrüne kadar birçok bilgi karşınıza çıkar.

MEKANİK SEBEP

Bunların yanı sıra, aracın mekanik aksamı da çekiş kaybına neden olabilir. Debriyaj tertibatı, çekiş kaybı konusunda akla gelen ilk başlıklardan.

Arabanın yaşı veya yaptığı kilometre nedeniyle aşınma meydana gelir. Bu aşınma hem yakıt sarfiyatını arttırır hem yokuşlarda çekiş kaybına neden olur.

Öte yandan debriyaj tertibatındaki aşınmayı anlanın kolay bir yolu var. Siz yokuşta gaza bastığınızda devir göstergesi hızlı bir şekilde yükseliyor ama hız göstergeniz sabit kalıyorsa debriyaj sisteminde bir sıkıntı olabileceği anlamına gelir.

About dursunyartasi

Check Also

araç muayene

2018 Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2018 araç muayenesi hakkında bilinmesi gerekenler. 2018 araç muayenesi hakkında bilinmesi gerekenleri Otomobilium ekibi olarak …

Bir cevap yazın