ARABANIN AŞIRI ISINMA SEBEPLERİ


0

Motorun aşırı ısınma sebepleri arasında birden fazla ihtimali göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca aşırı ısınan motor araca da zarar verebilir.

Motordaki aşırı ısınma araç sahiplerini endişelendiren bir durumdur. Normalde araçtaki soğutma sistemi sayesinde motor ısısı dengelenir. Normal durumda da motor 80 derece gibi bir sıcaklıklarda çalışır.

Arabanın aşırı ısınma sebepleri arasında iki faktör bulunur. Bunlardan ilki kalorifer sistemi, diğer, motor soğutma sistemidir. Aşırı ısınmalar bu sebepten kaynaklanıyor olabilir.

KALORİFER SİSTEMİNDEN KAYNAKLANAN AŞIRI ISINMA

Soğutma sisteminde motor içinde dönen su, aracın kabinini ısıtmak için de kullanılır.Bu su, motor içerisinde devir daim yaparken kalorifer radyatöründen geçer. Böylece kalorifer açıldığında ısıtma arabanın içini ısıtır. Dolayısıyla aşırı ısınmanın altında yatan sebep, radyatör peteklerinin tıkalı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Tıkalı petekte devir daim için bekleyen ve ısınan su, etrafına fazla ısı yayabilir. Bu şekilde araçta aşırı ısınma meydana gelebilir.

MOTOR SOĞUTMA SİSTEMİNDEN KAYNAKLANAN AŞIRI ISINMA

Devir daim pompası ile motor soğutma suyu kanalları arasında bir işbirliği vardır. Bu ikili aracılığıyla bir su döngüsü oluşur. Isınan su, radyatörde birikerek pervane yardımıyla soğutulur. Sonuç olarak kanallar ya da radyatör tıkandığında aşırı ısınma meydana gelebilir. Soğutma olmadığı için de motor zarar görebilir.

AŞIRI ISINAN MOTORUN ZARARLARI

Motor aşırı ısındığında üst kapak contası eriyip motora zarar gelebilir. Ayrıca yükselen ısı subap, piston veya diğer aksamlarda arızaya neden olabilir. Daha kötüsü, araç yanabilir.

BURAYA DİKKAT!

Aşırı ısınmanın altında elektrik sisteminden kaynaklanan bir arıza da yatıyor olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir