Home / İncelemeler / Araçlar Neden Hararet Yapar?

Araçlar Neden Hararet Yapar?

Araçlar neden hararet yapar? Bu sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur. Bizlerde sizin için bu konuda neler yapılabilir, sebepleri-sonuçları nelerdir, yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir bunları inceledik.

araç neden hararet yapar

Araçlar neden hararet yapar?

Halk arasında su kaynatma veya su düşürme olarak bilinen motorun hararet yapması aracın motor kısmındaki bir sorundan ya da kişiden kaynaklı bir sorundan oluşabilir. Kısaca Araçların hararet yapmasının nedenleri;

 • Su hortumlarının kaçak yapması
 • Soğutma fanının bozuk olması
 • Yüksek devirli araç kullanma
 • Aracın kayışlarında ki veya devir daim pompasındaki bozukluklar
 • Radyatör peteklerinin tıkanması
 • Radyatör peteklerinin suyunun azalması
 • Termostatın arızalı olması
 • Motor soğutma sistemi borularında tıkanma
 • Motor yağının azalması
 • Motor bloğu üzerindeki su tıpasının delinmesi
 • Fan müşirinin arızalanması

gibi sebeplerden dolayı araçlar hararet yapar.

Aracın hararet yapmaması için ne yapmak gerekir?

Aracınızın hararet yapmaması, soğutma sisteminin ilk günkü performansını koruyabilmesi için soğutma sıvısının düzeyi, hortum ve borularda çatlak olup olmadığı devamlı kontrol edilmeli. Radyatör hortumlarının üzerindeki çatlakları çıplak gözle görmek zordur bunun için radyatör hortumlarını elle kontrol etmek daha doğru olur. Hortumlar aşırı yumuşak ya da aşırı sertse aracınızı hemen bir yetkili servise götürmelisiniz. Hortum kelepçelerinde ve eklem yerlerinde oluşan pas veya beyaz lekelere de dikkat edilmelidir. Bu bölgelerdeki sorunlar sistemde sızıntı olduğuna işaret eder.

Araç hararet yaparsa ne yapmalı?

Araç hararet yaparsa

 

Aracınızın hararet göstergesinde ki ibre, kırmızı ya da “hot” olarak gösterilen bölgeye yaklaşıyorsa, hemen klimayı kapatmalısınız. Çünkü klima çalışırken motora giden havayı ısıtır, klimanın kapatılması motorun soğumasına yardımcı olur. İbre ilerlemeye devam ediyorsa veya kaputun üstünde su buharı görürseniz, aracınızı hemen uygun bir yere çekin, motoru durdurun ve aracı soğumaya bırakın. Kaputu açarak, motorun soğumasına yardım edebilirsiniz. Motor soğutma sıvısının seviyesi kontrol edilmeli eğer eksikse tamamlanmalıdır. Sıvı ekleme işlemi mutlaka motor soğuduktan sonra yapılmalı. Motor sıcakken yapılan bir sıvı eklemesi basınçlı sudan ve buhardan oluşabilecek yaralanmalara neden olabilir. Ayrıca sıcak bir motora yapılacak sıvı eklemesi motor bloğunda çatlamaya kadar varan kalıcı zararlar oluşturabilir.

Hararet yapan bir motor aynı şartlarda kullanılmaya devam edilirse avans vuruntusu yapmaya başlar. Bu soğutma sisteminin çalışmadığını gösterir. Buna rağmen yola devam edilmeye çalışılırsa motor kilitlenmesine yani piston sıkışmalarına neden olunabilir. Avans vuruntusunu duymaya başladığınızda, otomobili durdurup, teknik servisle irtibata geçmeniz gerekir.

About Otomobil Uzmanı

Check Also

mitsubishi L200

2019 Yeni Mitsubishi L200

Üretimi 1978 yılında başlayan Mitsubishi L200 kendini yeniledi. Yeni kasasıyla 2019 yeni Mitsubishi L200 yavaştan sesini duyurmaya başladı. Mitsubishi …

Bir cevap yazın