Home / Nedir? / CHİP TUNİNG NASIL YAPILIR?

CHİP TUNİNG NASIL YAPILIR?

Aracın performansını arttırmaya yönelik olan Chip tuning işlemi farklı yöntemlerle uygulanabiliyor. Öte yandan konuyla ilgili piyasada söylentiler de mevcut.

Daha çok modifiye tutkunlarının tercih ettiği chip tuning işlemi, otomobilin performansını arttırmaya yönelik işlem. Çipdeki yazılımın değiştirilmesi anlamına gelen bu işlemin uygulanmasında farklı yöntemler bulunuyor.

Öncelikle çip dediğimiz parça, motorla yakından ilgili bir parçadır. Motoru ateşleyen sistemde ecu diye bir ünite bulunur. Ecu aynı zamanda ateşleme avansını da kontrol eder. Bunu yaparken de çiplerden bilgi alır. Çiplerde ise ortam sıcaklığı, hava akışı, hava basıncı ve yakıt püskürtme zamanlaması gibi birçok bilgi bulunur. İşte çip yazılımının değiştirilmesi de, bu bilgilerin bilgisayar aracılığıyla güncellenmesidir. Eğer araçtaki çip düzenlemeye uygun değilse yerine başka bir çip de takılabilir.

chip tuning nasıl yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi chip tuning işlemi; çipin güncellenmesi veya orjinal çipin sökülerek yerine başkasının takılması olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabiliyor. Öte yandan bu işlemle aracın performansının yüzde 10 – 15 arasında arttığı belirtiliyor.

Chip tuning hakkında söylentiler

Chip tuning ile ilgili çeşitli iddialar da bulunuyor. Şöyle ki, otomobil üreticilerinin motorun gerçek gücünü kısıtladığı, chip tuning ile bu kısıtlamanın ortadan kaldırıldığı söyleniyor. Üreticinin kısıtlama sebepleri ise; bazı kriterlere uyum sağlama zorunluluğu, performanstan başka önceliklerin olması ve motorun dayanıklılığını arttırmak olarak gösteriliyor.

Ayrıca bazı kullanıcılar araçlarına iyi bakım yapmıyor. Hatta bakım yapmıyor. Bununla birlikte ucuz diye kötü yakıt kullanabiliyor. Söylenene göre, üreticiler bu noktada tüketici davranışlarını da göz önünde bulunduruyor.

Öte yandan bu işlemi yaptırmak isteyenler, kesinlikle işin uzmanına başvurmalı. Aksi halde pirince giderken bulgurdan olma ihtimali var. Dahası, iyi uygulanmayan chip tuning, sonrasında cebi de yakabilir.

About Otomobil Uzmanı

Bir cevap yazın