Home / Nedir? / ENJEKSİYON SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ENJEKSİYON SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Otomobillerde enjeksiyon sisteminin çeşitleri ve isimleri markadan markaya farklılık gösterir. Ancak isimleri farklı olsa da birçoğu aynı sistemi işaret eder.

Enjeksiyon sistemi, bir diğer adıyla yakıt besleme sistemidir. Gelişen teknolojiyle birlikte bu sistemler de değişime uğrar. Aslında birçok marka aynı yakıt besleme sistemini kullanır, ancak isimleri farklıdır. TDCi, CDI, GDI gibi…

ENJEKSİYON SİSTEMLERİ

İşte enjeksiyon sistemlerinin türlerine göre çalışma sistemleri ve kısaltmaları…

enjeksiyon sistemi

Single Point Injection (SPI): Yakıtın emme manifoldu üzerine yerleştirilmiş tek bir enjektör tarafından püskürtülmesiyle çalışan sistemin adıdır. Tek noktadan püskürtme anlamına gelir.

Multi Point Injection (MPI): Yakıtın emme supabının arkasına düşük basınçta 2-3 bar bir enjektör tarafından püskürtülmesiyle çalışan sistemin adıdır. Çok noktadan püskürtme anlamına gelir. Bu sistemde, her silindir için ayrı birer enjektör bulunur. Öte yandan Port Fuel Injection (PFI) ya da porta yakıt enjeksiyonu olarak da adlandırılır.

Gasoline Direct Injection (GDI): Benzinin yüksek basınçta, 200 bara kadar yanma odası içerisine açılan bir yüksek basınç enjektörü ile püskürtülmesiyle çalışan sistemin adıdır. Yani direkt benzin püskürtme sistemidir. GDI motor bir bakıma dizel motoru andırır.

Common Rail (CR): Ortak boru anlamına gelir. Dizel motorlarda kullanılan bir sistemdir. Kullanıldığı aracın markasına göre ismi değişir. CDI, HDI, TDCi, CR-V gibi kısaltmalara sahiptir. Multijet ve Multi Jetronik’teki çoklu püskürtme de Common Rail sisteminin aynısıdır.

About Otomobil Uzmanı

Bir cevap yazın