Home / Pratik Bilgi / HIZ GÖSTERGESİ GERÇEK HIZINIZI GÖSTERMİYOR

HIZ GÖSTERGESİ GERÇEK HIZINIZI GÖSTERMİYOR

Otomobilin göstergesindeki hızla GPS’deki hızın birbirini tutmadığını birçok sürücü gözlemlemiştir. Bunun aslında mantıklı bir sebebi var.

Otomobilin göstergesindeki hız aslında gerçek hızınızı göstermez. Göstergedeki hız gerçek hızdan biraz daha fazladır. Bunun altında ‘kurtarma payı’ yatıyor.

Avrupa Komisyonu’nun kararına göre, hiçbir aracın göstergesi gerçek hızından düşük olamaz. Yani siz 100 km/s hızla giderken göstergeniz 95 km/s gösteremez. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşmak isteyen şirketler, üretim esnasında aracın kalibresinde ‘kurtarma payı’ bırakıyor. Örneklemek gerekirse, ibre 100 km/s hıza dayanmışken, aracınız 95 km/s hızla gidiyor.

hız göstergesi

‘ŞİRKETLER DERT ALMAK İSTEMİYOR’

Üstelik bu ayar şirketlere dava açılması riskini de azaltıyor. Herhangi bir kazada, kaza yapan sürücü aracın gösterdiğinden daha hızlı olduğunu kanıtlayabilirse, o aracı üreten şirketin başı ciddi ağrıyabilir.

Yine hız yüzünden ceza yemeniz de şirketler için hoş bir durum olmaz. Diyelim ki geçtiğiniz bölgede hız sınırı 120 km/s. Göstergeniz 115 km/s’yi gösteriyor, ancak yine de ceza yediniz. Çünkü göstergeniz sizi yanılttı. Bu da şirketler için baş ağrıtan bir duruma dönüşebilir.

Sonuç olarak, tüm sebeplerden dolayı, göstergeniz sizi olduğunuzdan daha hızlı gösteriyor. Ancak bunlar büyük farklar değil.

About Otomobil Uzmanı

Bir cevap yazın