Home / Teknik Bilgiler / Hyundai Tesla’ya Meydan Okuyor

Hyundai Tesla’ya Meydan Okuyor

Hyundai, Cenevre Otomobil Fuarı‘nda yeni elektrikli SUV modeli Kona’yı görücüye çıkardı. Hyundai yaptığı reklam ile Tesla’ya meydan okudu. Reklam afişinde “İlk elektrikli kompakt SUV burada” ve “Sıra sende, Elon!” ibarelerini kullandı.

hyundai kona

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric şık ön ızgaraya sahip. Hyundai rozeti yanındaki şarj soketini kapatmak için bir kapağı bulunmakta. Far tasarımı geleneksel bir görünüme sahip olan Kona’nın ön ve arka tamponlar aerodinamik. Kona Electric, benzin versiyonundan 15 mm daha uzun. Ayrıca 7 renk seçeneği mevcut.

hyundai kona

Kona Electric’in iç tasarımı, geleneksel modele çok benziyor, dijital gösterge paneli, baş üstü ekranı ve 7 inçlik bilgi-eğlence sistemi dokunmatik ekrana sahip. Elektrikli SUV ayrıca elektrikli olarak ayarlanabilir havalandırmalı ön koltuklarla birlikte gelir. Bilgi-eğlence sistemi ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonunu da desteklemektedir. Beş kişilik SUV’lar 373 litrelik bir bagaj kapasitesi sunuyor

hyundai kona

Euro NCAP çarpışma testinde beş yıldıza sahip olan Kona Electric, adaptif cruise control sistemi, şerit merkezleme sistemi, arka çapraz trafik uyarısı ve diğerlerinin yanında otomatik acil frenleme gibi birçok sürücü destek sistemine sahip.

hyundai kona

Kısa mesafeli Kona elektrikli 39.2 kWh batarya ve 99 kW elektrikli motorla geliyor ve 0’dan 100’e 9.3 saniyede çıkıyor. Tam şarjı 6 saatte dolan Kona, hızlı DC şarjla ile 54 dakikada yüzde 80 kapasiteye ulaşacak.

Uzun mesafeli Kona elektrikli ise kısa mesafeliden neredeyse iki kat güçlü. 64 kWh bataryayla gelecek ve sürüş menzili de uzayacak. 470 kilometrelik menzil Tesla Model 3 yarışıyor. 150 kW motor kullanacak. 100 kilometre hıza ulaşması ise 7.6 saniyeye inecek. Uzun mesafeli Kona 3 saatte şarj olacak.

hyundai kona

 

hyundai kona

hyundai kona

About Otomobil Uzmanı

Check Also

Direksiyon Tutma Şekline Göre Karakterini Analiz Ediyoruz!

Minimalist Eğer ki direksiyonu böyle tutmayı tercih ediyorsan, az ama öz şeklinde nitelendirilebilecek birisin. Geniş …

Bir cevap yazın