Home / Haber / İlyas Salman’ın Sarı kızı: Anıt mezar W116

İlyas Salman’ın Sarı kızı: Anıt mezar W116

Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü romanından uyarlanan ve İlyas Salman’ın oynadığı Sarı Mercedes filmini bir çok otomobil ve Mercedes meraklıları çok iyi biliyordurlar.

Filme konu olan sarı W116 Mercedes’in aynısını bir anıt mezar halinde yol kenarında buldum. .

Bu sarı kız Trabzonun Uzungöl yaylası yolu üzerinde bulunuyor. Yol kenarında çok büyük bir hasarı olmayan sadece sağ kapılarında ufak çaplı diye adlandırabileceğim bir kaza izi ve kırık camları ile kaderine terk edilmiş durumda.

Sanki ceza verilmiş gibi yol kenarına bırakıldıktan sonra etrafı taş duvarla örülmüş bu Mercedes neden bu şekilde cezalandırılmıştı acaba?

Çevrede bu sarı kızın akibetini sorabilecek herhangi bir ev yada dükkan bulunmuyor. Yolun karşı yamacında bir köy var ama girip araştırmaya, sormaya fırsatım olmadı.

Bozuldu ve kızgın sahibi tarafından orada bırakılarak cezalandırıldı mı? Yada sahibi hayatını kaybettiği için mi orada çaresizce kalmıştı bilinmiyor.

1972 ile 1980 yılları arasında üretilen W116 1974 yılında Avrupanın en iyi otomobili ödülünü almıştır.

473.035 adet üretilen bu modeli sevenler İlyas Salman’ın rol aldığı filmin dışında Robert De Niro ve Jean Reno’nun başrollerinde oynadıkları Ronin filminin de kovalamaca sahnesinde izlemişti.

6.9 V8 motoru ile Amerika dışında üretilmiş en büyük motorlu otomobil olarak kayıtlara geçmiştir.

Bir gün bir restorasyon ile tekrar hayata dönmesi dileği ile Trabzondan uzaklaştım …..

Kaynak

About Otomobil Uzmanı

Check Also

Yerli Üretim Skoda ve Seat Geliyor

Alman otomobil devi Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye’ye kuracak. Ankara’da yapılan görüşmelerin sonrasında alınan bu kararın …