Home / Haber / İran’ın yerli otomobili! Lamborghini’yi kopyaladılar

İran’ın yerli otomobili! Lamborghini’yi kopyaladılar

İranlı mühendisler, üretimden kaldırılan Lamborghini Murcielago’nun birebir aynısını yaparak, meraklıların ilgisine sundu.

Otomotiv sektöründe etkili olmaya çalışan İran, yerli araç üretiminde önemli adımlar atıyor. Daha önce Peugeot aracı kopyalayarak yaptıkları yerli arabanın ardından bu sefer de Lamborghini Murcielago’yu örnek aldılar.

BİREBİR KOPYALADILAR

İranlı mühendisler, Tebriz’de Lamborghini Murcielago SV’yi üretti. Üretim bandından kaldırılan Lamborghini Murcielago, İran tarafından üretimi sağlandı. 

İtalyanlardan onay alınarak yapılan çalışmada modelin birebir aynısı hayata geçirildi. Öyle ki aracın tüm parçaları, hassas mekanik ve motor aksamı Murcielago’nun orijinaline göre üretilirken, proje için büyük bir titizlikle çalışıldığı açıklandı. 

LÜKS OTOMOBİL ARAŞTIRMASI

Otomobili yapan ekibin başındaki Masoud Moradi, aracın yapılmasındaki amacın, İran’ın yerli otomobil atağında süper spor ve lüks araç da üretebilmek için deneyim kazanma olduğunu belirtti.

İran daha önce de Citroën ve Peugeot’yu örnek alarak yerli otomobilini yapmıştı. 

About Otomobil Uzmanı

Check Also

Yerli Üretim Skoda ve Seat Geliyor

Alman otomobil devi Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye’ye kuracak. Ankara’da yapılan görüşmelerin sonrasında alınan bu kararın …