Home / Kategorisiz / İşte Cenevre’yi Bekleyemeyen Volvo V60

İşte Cenevre’yi Bekleyemeyen Volvo V60

İşte Cenevre’yi bekleyemeyen Volvo V60. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’ndan önce tanıtılan V60 tasarımı, güvenliği, sağlamlığı, teknolojisi, kapasitesi ile kendine hayran bıraktı.

volvo-V60

Tasarımı

Kendinden emin bir tasarıma sahip olan V60 bütün bakışları üzerine çekecek gibi görünüyor. Yeni Volvo V60 çok iyi işlenmiş dış tasarımıyla yeni nesil bir Volvo olduğunu bizlere gösteriyor. Geniş ve altıgen olan motor ızgarası, uzun ön çamurluklar, L formunu andıran stoplar, yere yakın gövde, yüksek omuz çizgileri, kaslı arka çamurluklar otomobili dinamik ve güçlü gösteriyor.

volvo-V60

Ayrıca T şeklindeki led farlarda Volvo’nun yeni tasarım dilinin önemli öğelerinden. Farlar görüntüsü ile gözlerimizi kamaştırsa da karşıdan gelen araç kullanıcısının gözlerini kamaştırmıyor. Daha uzun aydı nlatma sağlayan bu farlarda  Full-LED Aktif Uzun Far aydınlatma teknolojisi kullanılmış.

volvo-V60

İç tasarımıyla da göz dolduran V60’ın  hava çıkışının kontrol düğmeleri, marş düğmesi, sürüş modu döner düğmesi ve direksiyon simidi düğmelerinde elmas desenli kaplama bulunuyor. V60 iç ve dış tasarımıyla sürücüsüne adeta İsveç lüksünü yaşatıyor.

volvo-V60

V60 en pratik iç bölümlerden birine sahip. İnce ön koltuk arkalıkları ve özel şekle sahip arka koltuklar mükemmel konfor ve destek de sağlıyor. Bagaj bölümünün hacmi ise oldukça geniş. Arka koltuk arkalığının üst bölümüne kadar, bagaj tabanı altındaki alanla birlikte 529 litre ve arka koltuk arkalığının her iki bölümü de katlandığında 1364 litreye kadar çıkıyor.

Güvenlik

Güvenlik konusunda tartışmaya kapalı olan Volvo yine çok sağlam görünüyor. City Safety tehlikeleri gözleyerek V60’ın içindeki ve dışındaki insanları korumaya yardım ediyor. Radar ve kamera teknolojisini kullanarak hem gündüz hem de geceleyin diğer araçlar, bisikletliler, yayalar ve büyük hayvanlar gibi  potansiyel tehlikeleri belirliyor ve yaklaşmakta olan bir çarpışma algılarsa sürücüyü uyarıyor. Sürücü zamanında tepki göstermezse, City Safety çarpışmayı önlemek ya da etkisini azaltmak için otomatik olarak frenleri uyguluyor. V60’da City Safety, sürücünün direksiyon hareketiyle tehlikeden uzaklaşmasına yardım etmek için Direksiyon Desteğini de içeriyor.

volvo-V60

Yoldan Çıkma Önleme sistemi bu şekildeki kazaların olma ihtimalini azaltmaya yardım ediyor. Otomobil 65-140 Km/s arasındaki hızlarda yoldan çıkmak üzere olduğunu algılarsa, direksiyonu ve fren desteğini kullanarak otomobili tekrar yoluna yönlendiriyor. Otomobil yine de yoldan çıkarsa, diğer bir Volvo Cars yeniliği olan Yoldan Çıkma Koruma sistemi ciddi yaralanma riskini azaltıyor. Ön koltuk çerçevesinde sert bir şekilde yere çarpıldığında oluşan dikey darbeleri emen enerji emici bir yapıdan oluşuyor ve ek olarak yolcuları sıkı bir şekilde yerinde tutan elektrikli emniyet kemerleri bulunuyor.

volvo-V60

Tavizsiz Hibrid

V60 T8 Twin Engine elektrikle yolculuk menzili sağlıyor ve neredeyse sıfır atıklı kullanım sunuyor. Power modunda turbolu ve kompresörlü benzinli motor ve güçlü elektrik motoru birlikte çalışarak gaza bastığınızda anında tepki sağlıyor. Hybrid modunda T8 Twin Engine otomatik olarak benzinli motor, elektrik motoru ya da ikisinin kombinasyonunu seçiyor ve böylece mümkün olduğunca yumuşak ve verimli bir şekilde yolculuk etmenizi sağlıyor.

volvo-V60

Teknoloji

V60’daki fonksiyonların bir çoğu orta dokunmatik ekrandan kontrol ediliyor. 9 inçlik dokunmatik ekranı eldivenli olarak bile kullanabilirsiniz.  V60’daki sesli kontrol fonksiyonu klimayı, navigasyonu, medya ve telefon özelliklerini konuşarak kullanabilmenizi sağlıyor.

volvo-V60

 

 

h/t: link

About Otomobil Uzmanı

Check Also

2018’İN EN PAHALI 10 OTOMOBİLİ

Bir zamanlar yalnızca ulaşım aracı olarak kullanılan otomobiller de bugün daha farklı özellikler aranmakta. Konfor, …

Bir cevap yazın