Home / Haber / İşte Türkiye’nin Uçan Arabası

İşte Türkiye’nin Uçan Arabası

Türkiye’nin yerli insansız hava aracını üreten Bayraktar, bu kez uçan araba projesi ile gündeme oturdu. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 4 farklı modeli takipçileri ile paylaştı.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından şaşırtıcı bir paylaşımda bulundu. Türkiye’de uzun süredir yerli elektrikli otomobil konuşulurken, Bayraktar bu konuyu bir hayli ileri taşıdı. Bayraktar, Milli Uçan Araba Projesi kapsamında ortaya çıkan prototipi takipçileri ile paylaştı. Selçuk Bayraktar, aynı zamanda araçta kullanılacak renkler ve desenler ile ilgili bir de oylamada bulundu.


Selçuk Bayraktar, söz konusu paylaşımda ‘’ Sona yaklaşırken biraz süsleme zamanı da geldi. 4 farklı alternatifden sizce hangisi olsun? Takip eden sıralı twitlerde beğendiğiniz tasarımı fav’layın. Not: İniş takımlarının tasarımı değişti.’’ ifadelerini kullandı.

TARİHİ GÖNDERME
Baykar imzalı uçan otomobile ‘Cezeri’ ismi verildi. Cezeri ismin arkasında ise ünlü bilim adamı İsmail El-Cezeri yatıyor. Günümüzde Şırnak’a bağlı olan Cizre’de doğan El-Cezeri, dünyanın ilk robotunu yapan kişi olarak biliniyor. Aynı zamanda sibernetik alanının kurucusu olarak kabul edilen El-Cezeri’nin yaptığı makineler, günümüzde mekanik çalışmaların temelini oluşturuyor.
UÇAN ARABA NASIL YAPILDI?
Selçuk Bayraktar tarafından paylaşılan fotoğraflar arasında, prototipin hazırlık aşamasına dair görüntüler de yer alıyor. Görüntüler, aracın çizimleri ve imalat aşamasında elde edilen karelerden oluşuyor.

About Otomobil Uzmanı

Check Also

İlyas Salman’ın Sarı kızı: Anıt mezar W116

Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü romanından uyarlanan ve İlyas Salman’ın oynadığı Sarı Mercedes filmini bir …