Home / Pratik Bilgi / KIŞ LASTİĞİ İLE YAZ LASTİĞİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

KIŞ LASTİĞİ İLE YAZ LASTİĞİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kış lastiğiyle yaz lastiği arasındaki fark ve kış lastiğinin özelliklerini merak edeler için cevapları hazırladık

Havalar soğuyunca kış lastiklerinin önemi güvenlik için oldukça önemli. Öte yandan havalar ısınınca kullanmaksa aracınıza zarar verebilir. Ülkemizde kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor, ancak bu tarihi beklemeden, hava +7 derecenin altına düştüğünde lastik değişimi yapmalısınız. Çünkü kış lastiği sadece karda değil yağmurda da daha kısa fren mesafesi sunuyor.

Peki, kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar neler?

kış lastiği ile yaz lastiği

KIŞ LASTİĞİNİN ÖZELLİKLERİ

Kış lastiklerinin diş derinliği daha fazladır.

Kış lastiklerinde desen doluluk oranı daha azdır. Bu sayede yoldaki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin tahliye edilmesi daha kolay olur.

Sırt deseninde kılcal damarlar kış lastiklerinde daha fazladır. Ayrıca omuz blokları dişli bir yapıya sahiptir. Kış lastikleri bu özellikleri sayesinde erimiş karlı, karlı ve çamurlu yüzeylerde daha iyi çekiş sağlar.

Kış lastiklerinin üretiminde özel bir karışım kullanılır. Bu sayede soğuk havalarda sertleşmesi daha zordur ve yola tutunmayı arttırır.

Kış lastikleri, +7 derece ve daha soğuk havalarda daha kısa fren mesafesi sunar. Hem zincirli lastikten hem de yaz lastiklerinden daha iyidir.

EK BİLGİ: Zincir kullanımı aracın mekanik aksamına zarar verdiğinden dolayı, sadece gerek duyulduğunda kullanmalı ve ihtiyaç kalmadığı anda çıkartılmalıdır. Ayrıca lastiği de olumsuz etkiler.

About Otomobil Uzmanı

Bir cevap yazın