Home / Kategorisiz / KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR!

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR!

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor ve cezası ne kadar?kış lastiği uygulaması

Kış lastiği uygulaması Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 81 ilde tüm ticari araçlarda kullanımı zorunlu hale getirildi. Kış lastiği kullanma zorunluluğu 1 Aralık 2018 itibari ile başlayacak. Ulaştırma ve Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, kış lastiğine ilişkin yapılan düzenlemenin hususi olarak tescil edilen araçları kapsamadığı, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunluluk taşıdığını belirtti.

Kış lastiği takma zorunluluğu Resmi Gazete’de yayımlanan 687 nolu Kanun Hükmünde Kararname ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verildi. Uygulama 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında geçerli olacak olana bu uygulamaya uymamanın cezası 625 TL iken 715 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

kış lastiği uygulaması

Kış Lastiği Takarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kış lastiğinin çok önemli özellikleri olsa da, yanlış takıldığı zaman bu özellikler bir işe yaramıyor.

Kış lastiklerini takmaya çok az bir zaman kaldı. Bazı sürücüler ihmal etse de, kış lastikleri hayati önem taşıyor. Bir de iş sadece bu lastikleri takmakla bitmiyor. Eğer takılış şekline dikkat etmezseniz, dört mevsim lastiklerden neredeyse bir farkı kalmıyor. Biz öncelikle kış lastiğinin farkından bahsedelim.

Kış lastiğinin Özelliği

kış lastiği uygulaması

– Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır.

– Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.

– Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.

– Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur.
İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır.

– +7 derece santigrattan daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır.

– Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı; araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir.

KIŞ LASTİĞİNDE BUNLARA DİKKAT!

Öte yandan kış lastiğinde, lastiğin takılış yönü çok fazla şey ifade ediyor. Lastiğin üzerine bulunan ok işareti ön tarafa bakmalı. Aksi halde dört mevsim lastiklerden pek farkı kalmaz.

Yine kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir.

SEMBOLÜ KONTROL EDİN

Kış lastikleri satın alırken, seçtiğiniz lastiklerin dağ ve kar tanesi sembolüne sahip olduğundan emin olun. Sadece bu lastikler endüstrinin kar performansı gereksinimlerini karşılar.

About Otomobil Uzmanı

Check Also

2018’İN EN PAHALI 10 OTOMOBİLİ

Bir zamanlar yalnızca ulaşım aracı olarak kullanılan otomobiller de bugün daha farklı özellikler aranmakta. Konfor, …

Bir cevap yazın