Home / Nedir? / KÖTÜ YAKITIN ZARARLARI NELERDİR?

KÖTÜ YAKITIN ZARARLARI NELERDİR?

Bazı bazılarımız bilerek bazılarımız da bilmeden kötü yakıt alıyor. Ancak yakıttaki solvent katkı maddeleri otomobile zarar veriyor.

Solvent, motorda ateşleme ve püskürtme zamanlamasını değiştiriyor. Dolayısıyla aracın motorunda zamanla arızalar meydana geliyor.

kötü yakıtın kullanımı

KÖTÜ YAKITIN ZARARLARI

Yeni motorlar, eski motorlara göre solvent ve benzeri katkılardan daha çok etkileniyor. Benzinli motorlarda enjektörlerin tıkanmasıyla oksijen sensörü düzensiz çalışmaya başlıyor, katalizör arıza veriyor

Dizel motorlarda ise tehlike daha büyük. Gücünü yüksek basınçla elde eden motorlar, kötü yakıt kullanıldığında yakıt sistemi arızalarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

KÖTÜ YAKITTAN KORUNMANIN BASİT YOLU

Öncelikle yaygın olarak söylenen bir cümle var: Yakıtı bildiğin yerden al. Diyelim ki alışık olduğunuz istasyona uzaksınız. O halde tanınmış markaları tercih etmek gerekiyor. Ayrıca bir yerden yakıt aldığınızda, tekrar alana kadar fişinizi saklayın.

kötü yakıt kullanımı

MUTLAKA SÖYLEYİN

Ayrıca yakıt alırken zaman zaman yanlış dolum da yapılabiliyor. Otomobiliniz benzinliyse pompacının dikkatsizliği sonucu araca motorin konulabiliyor. Bunun için ne kadar alacağınızı söylerken ne alacağınızı da söyleyin.

YAKIT FİLTRESİNE DİKKAT

Son olarak, yakıt filtresini zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyin ve yakıt deposunda tortu kalmaması için yakıt tamamen bitmeden dolum yapın.

About Otomobil Uzmanı

Bir cevap yazın