Home / İncelemeler / NEDEN DAHA SAĞLAM OTOMOBİLLER ÜRETİLMİYOR?

NEDEN DAHA SAĞLAM OTOMOBİLLER ÜRETİLMİYOR?

Trafik kazası yaşamış herkesin aklına gelen bir sorudur bu; neden daha sağlam otomobiller üretilmiyor?

Aslında daha sağlam otomobiller, daha fazla can kaybını beraberinde getiriyor.

İlerleyen teknoloji ile birlikte otomobiller de her geçen gün biraz daha gelişiyor. Birkaç yıl sonra içinde direksiyon bulunmayan otomobilleri yollarda görebiliriz. Peki teknoloji bu kadar geliştiği halde neden daha sağlam otomobiller üretilmiyor?

Peki çok vatandaşın aklına takılan bu soru, bir zamanlar otomobilleri tasarlayıp geliştiren mühendislerin de ilgisini çekmişti. Bu durum, 1940-1960’lı yıllar arasında otomobillerin bu yönde geliştirilmeye çalışılmasına ve bu yıllarda çok sağlam otomobillerin üretilmesine neden olmuştu.

Otomobiller kazalardan sapasağlam çıkıyorlardı fakat içindekiler ölmeye devam ediyordu. Bunun nedeni ise otomobillerin kaza sırasında oluşan enerjiyi tolere edememeleri ve eylemsizlik yasası gereği aracın içindeki hareketlerine devam etme eğiliminde olmalarıydı. Yani araç kaza yapınca duruyordu ancak içindekiler gitmeye devam ediyordu.

car crash accident on street, damaged automobiles after collision in city

Daha sağlam otomobil üretmek ile daha güvenli otomobil üretmenin aynı anlama gelmediğini fark eden üreticiler, çalışmalarını kaza anında ortaya çıkan enerjiyi emebilecek otomobiller üretmeye yönlendirdiler. Bu nedenle günümüz otomobilleri kaza anında akordeon misali ezilerek enerjiyi emerler. Emniyet kemeri ve hava yastığı ise araç içindekilerin hayatta kalmasına yardımcı olur.

About Otomobil Uzmanı

Check Also

Tazyikli Su İle Paramparça olan Peugeot 206

Mal canın yongası derler ve bu nedenle otomobillerimize çok iyi bakarız, temizliğine özen gösteririz. Bazen …

Bir cevap yazın