Home / İncelemeler / Otomobil Markaları Ve Logoları

Otomobil Markaları Ve Logoları

Otomobiller ve logoları

Tanınmış otomobil markalarının logoları ne anlama geliyor? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.  İşte bazı markaların logolarının anlamları;

BMW

Otomobil ve logolarıBMW’nin logosundaki mavi-beyaz renkler şirketin havacılık geçmişinden izler taşıyor. Şirket, II. Dünya Savaşı’nda Almanya için uçak motoru üretiyordu. Logo, hareket halindeki bir pervanenin simgesi. Mavi kısım ise, gökyüzünü ifade ediyor.

Renault

otomobil ve logolarıÜnlü Fransız markasının logosu günümüze gelene kadar çok değişikliğe uğramış. Logosundaki karo şekli ise 1925 yılında son halini almıştır. Logo bize saflık, dayanıklılık ve konfor ilişkisini anlatıyor. Sarı renk ise enerji, eğlence ve iyiliği temsil ediyor.

Mercedes-Benz

otomobil ve logolarıLogodaki üç köşeli yıldız; üretici şirketin çok yönlü başarısını yani hem kara hem deniz hem de havadaki hakimiyetini simgeliyor.

Audi

otomobiller ve logolarıAudi’nin logosunda bulunan iç içe geçmiş 4 halka, 1932 yılında Almanya’da birleşerek güç birlği oluşturan dört adet otomobil firmasını temsil eder. Auto Union adı verilen bu birliktelikte bulunan markalar şunlardı: Horch, Audi, DKW ve Wanderer. Günümüze kadar kalan tek marka, Audi’dir.

Toyota

otomobiller ve logolarıLogodaki üç adet elips şekli göze çarpar. İçteki elipslerden biri müşterinin kalbini simgelerken, diğeri otomobilin kalbini simgeliyor. Ve ikisi birleşerek T harfini oluşturuyor. Bu iki elipsi çevreleyen dıştaki elips ise teknolojik gelişmeyi ifade ediyor.

Volkswagen

otomobiller ve logolarıVolkswagen’in logosu şirketin baş harflerini temsil ediyor. Volks Almanca’da halk, Wagen ise otomobil demek. Dolayısıyla şirketin adı halkın arabası anlamına gelmektedir. Bunun sebebi, şirketin 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretmek amaçlı kurulmuş olmasıdır.

Peugeot

otomobil ve logolarıLogodaki aslan figürünün tarihi 1847’ye kadar gider. Firma ilk kurulduğu yıllarda farklı bir sektörde üretim yapıyordu, bıçak, testere ve çelik malzemeler üretiyordu. Aslan figürü ürünlerin gücünü, esnekliğini ve hızını temsil ediyordu. Firma, otomobil üretmeye başlayınca, aynı figürü otomobilde de kullandı. Pençeler gücü ve dengeyi; gözler ise şirketin her zaman ileriye baktığını gösteriyor.

Citroen

otomobil ve logolarLogodaki iki tane ters V’yi andıran şeritler, firmanın kurucusu ünlü sanayici André Citroën’in ilk işinden esinlenerek oluşturulmuştur. Kendisi iş yaşamının ilk yıllarında sanayide kullanılan çarklar için diş kesme işi yapıyordu.
Günümüzde logodaki krom şeritler, otomobilin dinanmizmi ve görkemini temsil ediyor.

Opel

otomobil ve logolarıLogoda bulunan halkanın ortasındaki şimşek şekli, ünlü kamyon markası Opel Blitz’den esinlenilerek tasarlanmıştır. Blitz, Almanca’da yıldırım anlamındadır. Bundan önce çok uzun bir süre boyunca halkanın ortasında zeplin şekli yer alıyordu. Çünkü zeplinler, çağa göre ilerleme ve gelişmeyi temsil ediyordu. Zeplinlerin bir ulaşım aracı olarak modasının geçmesiyle logo yenilendi.

Volvo

‘Volvo’ İsveç dilinde ‘ben yuvarlanıyorum’ anlamına geliyor. Markanın logosu ise Mitolojide bu oklu daire, demir silahlarıyla savaş meydanlarında terör estiren savaş tanrısı Mars’ı simgeliyor.

FORD

23 Otomobil Amblemi ve Az Bilinen AnlamlarıHenry Ford tarafından Amerika’da kurulan Ford Motor Company’in ilk logosu günümüzdeki hali ile çok alakasız gibi dursa da Ford’un yazı stili markanın nostaljik geçmişinin simgesini temsil ettiği için değişmiyor.

Nissan

otomobil ve logolarıMarkanın logosu içine yazılmış olan Nissan ismi güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Logo dürüstlüğü ve samimiyeti simgeliyor.

FIAT

Otomobil ve logolarıFirma, logosunu günün modasına uygun olacak şekilde sürekli değiştiriyor. 1930’lu yıllardaki yarış başarılarını temsil eden yapraklı çelenge dönüş yapan amblem sürekli değişiklik gösterdi.

SUZUKI

Sert köşelere sahip bir S harfinden oluşan amblem, 300 sanat okulu öğrencisinin çalışmaları arasından seçildi.

About Otomobil Uzmanı

Check Also

mitsubishi L200

2019 Yeni Mitsubishi L200

Üretimi 1978 yılında başlayan Mitsubishi L200 kendini yeniledi. Yeni kasasıyla 2019 yeni Mitsubishi L200 yavaştan sesini duyurmaya başladı. Mitsubishi …

Bir cevap yazın