Home / İncelemeler / Volkswagen Golf’e 1,5 litrelik yeni motor “mikro-hibrit”

Volkswagen Golf’e 1,5 litrelik yeni motor “mikro-hibrit”

Volkswagen Golf’e 1,5 litrelik yeni motor “mikro-hibrit”

Elektrikli motorlara geçiş sürecindeki temel parça olan hibritler konusunda fazla öne çıkmayı tercih etmeyen Volkswagen, Passat‘ın ardından kompakt sınıftaki modelleri için de beklenen adımı atıyor. Resmi kaynaklar tarafından yapılan duyuruda Golf’ün motor seçenekleri arasında yer alacak yeni hibrit motorla ilgili ilk bilgileri paylaşan marka, şimdiden iddialı gözüküyor. 1,5 litre hacminde olan TSI motoru ile birlikte, dizelin tutumluluk karakterinin yakalandığını söyleyen Volkswagen’in paylaştığı teknik veriler de bu iddiayı doğrular nitelikte. Aktif silindir teknolojisinin de kullanıldığı motor, diğer hibritlerde de gördüğümüz Miller prensibi üzerine çalışıyor.

[Best_Wordpress_Gallery id = “20” gal_title = “wv_golf_hybrid”]

Fabrika en kısa sürede verileri paylaşıcak

Motorun teknik detaylarından önce sizlere paylaşılan tüketim değerlerini açıklayalım. 130 beygirlik bir güç ürettiği bahsedilen BlueMotion rozetli bu motor altı ileri manuel ve yedi ileri çift kavrama şanzıman ile satın alınabiliyor. Volkswagen’in gerçekleştirdiği testler doğrultusunda yüz kilometrelik ortalamada 4 litre gibi ciddi anlamda başarılı tüketim değerlerinin elde edildiği de gelen bilgiler arasında. Fabrikanın paylaştığı verilerin en kısa sürede NEDC tarafından gerçek dünyadaki karşılığını bulacaktır. Silindir kapatma teknolojisi sayesinde ihtiyaç duyulmadığı anlarda iki silindirini pasif hale getiren bu motorda mikro-hibrit adı verilen elektrik desteği yer alıyor. Gaza basılmadığı anlardan itibaren devreye giren bu sistem motoru tamamen kapatarak ekonomi yapılmasına olanak sağlıyor. Yani ortada ekonomi yaptırmak için hazırda bekleyen silindir kapatma ve elektrik teknolojisinin birlikteliği söz konusu. Golf’ün ardından diğer modellerde de sunulmasını beklediğimiz bu seçeneğin Türkiye’de de çok ilgi görmesini bekleniyor.

golf

About Otomobil Habercisi

Check Also

mitsubishi L200

2019 Yeni Mitsubishi L200

Üretimi 1978 yılında başlayan Mitsubishi L200 kendini yeniledi. Yeni kasasıyla 2019 yeni Mitsubishi L200 yavaştan sesini duyurmaya başladı. Mitsubishi …

Bir cevap yazın